Jeneratörlerin çalışma prensibi aslında sanıldığı kadar karmaşık değildir. Bir manyetik alan olan ve bu manyetik alanlar ile hareket eden bobin telleri basit bir şekilde jeneratör yapmak için yeterlidir.
Basit olarak yanda gösterildiği gibi kurulan devre elektrik enerjisi üretmeyi sağlayabilir. Aslında bu bir elektrik motorundan başka bir şey değildir. Bu motorlar tersine çalışma özelliği göstermektedirler. Yani motoru kendimiz hareket ettirirsek alet kendi elektriğini üretecektir. Burada önemli olan şey üretilen elektrik enerjisinin boyunu belirtmektedir. Jeneratörler elektrik motorlarından daha farkı verimi arttıracak özelliklerle donatılırlar. Manyetik yerin büyüklüğü, bobin tellerinin sarımı, manyetik yerin ve teller arasındaki açının dik olması ve kendi eksenin etrafında dönme hızı akımın gücünü ve büyüklüğünü etkiler.

sistemde dönme hareketi dönme hızına bağlı olarak akım yönünün sürekli değişmesine sebep olur. Bu alternatif akımı oluşturur. Evlerde kullandığımız elektrik akımı saniyede 50 defa yön değiştirmektedir. Bu yüzden frekans olarak yaklaşık 50 Hertz değeri çoğu elektrikli cihaz etiketinde gösterilmektedir.

Dönme hareketi çeşitli etkenler tarafından sağlanarak elektrik enerjisi üretimi gerçekleştirilmektedir. Gerçekten de günümüzde elektrik enerjisi üretmenin en etkili yöntemi bu sistemlerdir. Fotovoltaik sistemler(güneş pilleri), yakıt pili hücreleri ve aküler haricinde çoğu elektrik gücü üretimi bu yöntemle devreye almalıdır. Nükleer santrallerde nükleer enerji ile kaynatılan suyun buharı ile itme gücünden yarar sağlanarak türbinler dönmekte ve bu dönme hareketi de bir jeneratöre iletilmektedir.
Jeneratörler bu özelliklerinden dolayı şehir şebeklerini besleyecek elektrik enerjisini üretebilecekleri gibi, lokal amaçlı kullanımları da mümkündür.

– Elektriğin sıkça kesildiği yerlere de
– Elektrik enerjisi bulunmayan şantiye vb. alalarda
– Güç kesintisinin yaşanmaması gereken hastane, banka gibi kurumlarda
– Baz istasyonu, Tv vericisi gibi yapılarda
– Şehir şebekesinden yararlanamayan inşaat alanlarında jeneratörler çok rahat kullanılabilir.
Bir binada jeneratör kullanılmak isteniyorsa yangın tedbirleri olarak şunlara dikkat etmek gerekir:

1) Jeneratörün montajı kurulacak odanın duvarları, tabanı ve tavanı en az 90 dakika süreyle yangına dayanabilecek şekilde yapılacaktır, gerekli keşiflerin yapılması ve güç tespiti için buda önemlidir.

2) Jeneratörün kullanılacağı odanın bina içinde konuşlandırılması, yangın durumunda oluşacak dumanların ve sıcaklığın binadaki kaçış yollarına sirayet olmayacağı ve serbest hareketi engel olmayacağı şekilde kontrol ünitesi oluşturulmaktadır.

3) Jeneratörün yakıt deposunun bulunacağı yer için gerekli arıza tedbirleri alınacaktır.
Binalarda kullanılan jeneratörlere dönme hareketi genellikle benzin, mazot gibi fosil yakıtlarla çalışan motorlar yardımıyla kazandırılır. Yakıtlardan mazot maliyeti ucuz yollu olduğu için günümüzde yapılan ev tipi jeneratörlerin çoğu mazotlu ya da dizel olarak tabir edilen cinstendir.
Dizel motorun startı rotoru harekete geçirmekte, bu hareket rotora iletilmekte, rotor bulunduğu manyetik alan içerisinde hareket ederek elektrik enerjisi oluşmaktadır.