Evim için En Uygun Jeneratör Hangisidir?

Ev ve ufak yerlerde kullanmak üzere bir jeneratör alınmak istenirse o zaman evde kullanılan televizyon, bilgisayar, lambalar, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve fırın gibi elektrikli aletleri çalıştırmak için lazım enerji yaklaşık olarak 5500 W gibidir. Ama bu aletlerin hepsi aynı anda çalışmayacağı ve aralıklarla kullanılacağı için biri devredeyken diğerinin devre dışı olacağını düşünürsek fazla enerjiye gerek olmayacaktır. Normalde ihtiyacımız olan enerjiyi tespit etmek için aynı anda çalışması gereken elektrikli aletleri yazarız ve bunların çalışırken tükettiği enerjileri watt olarak yazarız.

Aynı anda buzdolabı, fırın, lambalar, televizyonun çalıştığını düşünürsek bunların çalışması için gerekli güç ortalama 2000 watt, bu aletlerin start gücü için ise maksimum 1700 watt gerektiğini düşünürsek ve bu her iki değerin toplamı 3700 watt olmaktadır.

Gerekli jeneratör güç hesaplama için 3700×1,2=4440 watt elde etmiş oluruz. Bu değer gerekli olan jeneratörün gücünü yaklaşık olarak çıkaracakdır. Fakat alacağımız jeneratörün gücü bu değerden biraz daha yüksek olması tavsiye edilir. Çünkü ileride farklı enerji ihtiyaçlarının olabileceği varsayılarak buna göre jeneratör satın alınması tavsiye edilir.

 

JENERATÖR TERCİH EDERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Jeneratör satın almadan önce ilk başta nerede kullanacağınızı ayarlamalı ve daha sonra da elektrikle çalışan cihazlarınızın harcadıkları elektriği hesaplamalısınız. Bu sayede kaç kilowatt’lık bir jeneratör satın almanız gerektiğini de ortaya çıkarmış olursunuz. Bunun yanı sıra jeneratörü yerleştireceğiniz alanı da önceden belirlemeniz mühimdir. Jeneratörlerin içeride durmaması gerektiği tavsiye edilmekte ve bu nedenle de kendinize mekanın dışında uygun bir alan ayarlamanız gerekmektedir.

Kısacası iş yeri ve evler için üretilen jeneratör modelleri farklılık göstermektedir. Bu nedenle özelliklerine bakmadan sadece fiyatı nedeniyle jeneratör satın almak hata olacaktır. Önce ihtiyaçlarınızı belirlemeli daha sonra da size en uygun jeneratörü satın almalısınız.